Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ενός από τα πλέον δυναμικά τμήματα Οικονομικών Επιστημών στην Ελλάδα.

Οι απόφοιτοι του τμήματος είναι σε θέση να κατανοήσουν το περιβάλλον της εγχώριας και διεθνούς οικονομίας, και να αποκτήσουν κατάρτιση απαραίτητη στην αγορά εργασίας αλλά και στις μελλοντικές τους σπουδές. Το τμήμα μας παρέχει υψηλής ποιότητας διδασκαλία και έρευνα, σύμφωνα με διεθνή πρότυπα.

Προπτυχιακές Σπουδές

Δείτε αναλυτικά τις λεπτομέρειες για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του τμήματος.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Δείτε αναλυτικά τις λεπτομέρειες για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του τμήματος.

Έρευνα

Δείτε αναλυτικά τις λεπτομέρειες για τις δυνατότητες έρευνας που προσφέρονται στο τμήμα.

Εκδηλώσεις

No event found!

Στρατηγικοί στόχοι

Οι στρατηγικοί στόχοι του Τμήματος συνδέονται με τους αντίστοιχους στόχους του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και περιλαμβάνουν:

• Την παροχή εκπαίδευσης υψηλού επιπέδου με φοιτητοκεντρική στόχευση και μέριμνα για διαρκή αναβάθμιση του ΠΠΣ μέσω της θεσμοθετημένης διαδικασίας επικαιροποίησής του.
  • Την κατάρτιση φοιτητών ικανών να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της εγχώριας και διεθνούς αγοράς εργασίας.
  • Την παραγωγή έρευνας υψηλού επιπέδου μέσω της προώθησης συνεργασιών στην ημεδαπή και στο εξωτερικό και αξιοποίηση και διάχυση των αποτελεσμάτων αυτής προς όφελος της επιστήμης και της κοινωνίας.

Επικοινωνία

Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με τη Γραμματεία του Τμήματος χρησιμοποιώντας τα παρακάτω στοιχεία ή συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα που υπάρχει.

Μεταβατικό Κτίριο
Πανεπιστημιούπολη Δουρούτης