Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνονται τα ονόματα των εισαγομένων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να πληροφορούνται ονομαστικά τα αποτελέσματα, εφόσον πληκτρολογήσουν τον οκταψήφιο κωδικό τους αριθμό και τους τέσσερις αρχικούς χαρακτήρες (Επώνυμο, Όνομα, Πατρώνυμο, Μητρώνυμο). Επισημαίνεται ότι ο «κωδικός αριθμός υποψηφίου» είναι αυτός που αναγράφεται στο Μηχανογραφικό Δελτίο 2021 υποψηφίων-πασχόντων από σοβαρές παθήσεις.

Οι εγγραφές των εισαγομένων στα Πανεπιστήμια  θα πραγματοποιηθούν από 15-10-2021 μέχρι και 22-10-2021.
Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία εγγραφής είναι αποκλειστική και όποιος δεν εγγραφεί μέσα σε αυτή χάνει οριστικά το δικαίωμα εγγραφής στη σχολή επιτυχίας.
Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν, μέσα στην παραπάνω προθεσμία,

• Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση (επισυνάπτεται), αυτοπροσώπως ή με νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους, ή με ταχυδρομική αποστολή των
    απαραίτητων εγγράφων (αίτησης εγγραφής – υπεύθυνης δήλωσης, δικαιολογητικών, φωτογραφιών και
    αντιγράφου του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας) «με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής».
    Συγκεκριμένα, οι επιτυχόντες πρέπει να υποβάλλουν:
    α) Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση στην οποία ο εισαγόμενος δηλώνει την επιθυμία του να
    εγγραφεί στο Τμήμα επιτυχίας του και ότι δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της
    Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας ή, εάν είναι εγγεγραμμένος, ότι έχει ζητήσει τη διαγραφή του και
    θα προσκομίσει το σχετικό έγγραφο προκειμένου να ολοκληρωθεί η νέα του εγγραφή.
    β) Ευκρινές φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.
    γ) Ευκρινές φωτοαντίγραφο τίτλου απόλυσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Απολυτήριο Γενικού
    Λυκείου ή ΕΠΑΛ ή πτυχίο ΤΕΕ Β΄ κύκλου σπουδών ή ΤΕΛ ή ΕΠΛ) ή πρωτότυπο τίτλο απόλυσης Λυκείου της
    αλλοδαπής. Σε περίπτωση που υποβάλλεται απολυτήριο ή πτυχίο στην πρωτότυπη έκδοσή του, αυτό
    μπορεί ν’ αποσυρθεί, όταν ο ενδιαφερόμενος προσκομίσει αντίστοιχο αποδεικτικό ή φωτοαντίγραφο.

δ) Ευκρινές φωτοαντίγραφο πιστοποιητικού διαπίστωσης της πάθησης από την αρμόδια επταμελή Επιτροπή του νοσοκομείου, έτσι όπως κατατέθηκε     στην      επιτροπή επιλογής.
        ε) Τέσσερις (4) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.

Κατά την εγγραφή του ο εισαγόμενος επιδεικνύει στη Γραμματεία της Σχολής ή του Τμήματος το
δελτίο της αστυνομικής του ταυτότητας ή άλλο δημόσιο έγγραφο, από το οποίο αποδεικνύεται η ακριβής
ημερομηνία γέννησης και τα ονομαστικά του στοιχεία.

Σημαντική ημερομηνία: 22 Οκτωβρίου 2021

gramecon@uoi.gr